Trwają prace nad polskimi sankcjami wobec Rosji
Ustawa o sankcjach wobec Moskwy jest już po drugim czytaniu. W trakcie prac nad projektem wiceminister Maciej Wąsik mówił o potrzebie zmiany Konstytucji RP, by przejąć rosyjskie majątki.
Tzw. ustawa sankcyjna jest wymierzona w podmioty rosyjskie i białoruskie. To wyraz solidarności z walczącą o wolność Ukrainą – mówił w Sejmie w trakcie drugiego czytania projektu Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
– To nie jest ustawa wymierzona w polskich przedsiębiorców, ale w rosyjskich oligarchów. Wykonaliśmy dotychczasowe unijne sankcje wobec Rosji w 100-procentach i idziemy dalej, bo chcemy wspierać Ukrainę, bo wiemy, że wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu – podkreślił Maciej Wąsik.
https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1511631188208893956
Jedna z wprowadzonych poprawek, zgłoszona przez posła Prawa i Sprawiedliwości Piotra Kaletę, rozszerza zakaz importu węgla zza wschodniej granicy o Białoruś oraz doprecyzowuje rodzaje węgla, który będzie podlegał zakazowi. Wczoraj w czasie drugiego czytania tzw. ustawy sankcyjnej zgłoszono kolejne poprawki. Sejm skierował projekt ponownie do komisji. Wiceminister Maciej Wąsik zaprzeczył, jakoby w Polsce była już dziś możliwość dokonania konfiskaty rosyjskich aktywów.
– Tylko mrozimy. Jeżeli chcemy konfiskować, musimy zmienić Konstytucję i to jest pewne – wskazał Maciej Wąsik.
.@WasikMaciej w #Sejm: Ta ustawa to polskie sankcje na Rosję. Jest to propozycja polskiego rządu, by skutecznie przeciwdziałać działaniom osób i podmiotów gospodarczych pochodzących z Rosji i Białorusi, które w sposób bezpośredni lub pośredni wspierają agresję Rosji na Ukrainę. pic.twitter.com/yZRtRZPb8F
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 6, 2022
Prawo i Sprawiedliwość nie wycofuje się ze swojej propozycji, by przejąć rosyjskie pieniądze poprzez zmianę Konstytucji RP. Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki, zapowiedział, że projekt będzie zgłoszony na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
TV Trwam News