fot. PAP/Radek Pietruszka

Trwają prace nad polskimi sankcjami wobec Rosji

Ustawa o sankcjach wobec Moskwy jest już po drugim czytaniu. W trakcie prac nad projektem wiceminister Maciej Wąsik mówił o potrzebie zmiany Konstytucji RP, by przejąć rosyjskie majątki.

Tzw. ustawa sankcyjna jest wymierzona w podmioty rosyjskie i białoruskie. To wyraz solidarności z walczącą o wolność Ukrainą – mówił w Sejmie w trakcie drugiego czytania projektu Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– To nie jest ustawa wymierzona w polskich przedsiębiorców, ale w rosyjskich oligarchów. Wykonaliśmy dotychczasowe unijne sankcje wobec Rosji w 100-procentach i idziemy dalej, bo chcemy wspierać Ukrainę, bo wiemy, że wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu – podkreślił Maciej Wąsik.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1511631188208893956

Jedna z wprowadzonych poprawek, zgłoszona przez posła Prawa i Sprawiedliwości Piotra Kaletę, rozszerza zakaz importu węgla zza wschodniej granicy o Białoruś oraz doprecyzowuje rodzaje węgla, który będzie podlegał zakazowi. Wczoraj w czasie drugiego czytania tzw. ustawy sankcyjnej zgłoszono kolejne poprawki. Sejm skierował projekt ponownie do komisji. Wiceminister Maciej Wąsik zaprzeczył, jakoby w Polsce była już dziś możliwość dokonania konfiskaty rosyjskich aktywów.

– Tylko mrozimy. Jeżeli chcemy konfiskować, musimy zmienić Konstytucję i to jest pewne – wskazał Maciej Wąsik.

Prawo i Sprawiedliwość nie wycofuje się ze swojej propozycji, by przejąć rosyjskie pieniądze poprzez zmianę Konstytucji RP. Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki, zapowiedział, że projekt będzie zgłoszony na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl