fot. PAP/Radek Pietruszka

Trwają konsultacje w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dwa i pół tysiąca uwag dotyczących korytarzy linii kolejowych i drogowych – tak wyglądają prace w ramach strategicznego studium lokalizacyjnego, które nakreśli kształt Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Trwają konsultacje w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Uwagi dotyczące planu można zgłaszać m.in. za pomocą Strategicznego Studium Lokalizacyjnego.

– Strategiczne Studium Lokalizacyjne to nowy, być może niekiedy nieznany przez niektóre społeczności lokalne czy samorządy, instrument dodatkowego szczebla konsultacji społecznych – podkreślił Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK, wiceminister infrastruktury.

Strategiczne Studium Lokalizacyjne to system, który ułatwi i przyspieszy zapoznanie się mieszkańców z przyszłymi inwestycjami w ich okolicy.

– Wprowadziliśmy dodatkowy etap, żeby jeszcze bardziej, dogłębnie wysłuchać mieszkańców – wskazał Marcin Horała.

Pełnomocnik rządu ds. CPK zwracał jednak uwagę, że opozycyjni politycy i niektóre media wykorzystują program konsultacji do manipulowania społeczeństwem.

– Ukazało się w ostatnim czasie kilka publikacji w prasie, w internecie, które bazują niestety na manipulacjach, kłamstwach, przeinaczeniach – mówił.

Centralny Portu Komunikacyjny ma być oknem na świat dla Polski, ale także komunikacyjnym sercem naszego kraju. Są jednak tacy, którzy jego budowę mocno krytykują, a wśród nich kandydaci na prezydenta Polski.

– Pan Kosiniak-Kamysz na przykład zapowiedział, że nie chce budować Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pan Biedroń stwierdził, że lepiej rozwijać połączenia lokalne – wymieniał pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Rządy lewicowe, to były te rządy, które zlikwidowały najwięcej połączeń kolejowych w Polsce – zaznaczył Marcin Horała. Dodał, że Centralny Port Komunikacyjny to szansa dla mieszkańców mniejszych miast na łatwiejsze podróżowanie.

– Nie tylko mieszkaniec Poznania czy Łodzi ma mieć wygodne i szybkie połączenie z innymi częściami kraju i z całym światem – mówił Marcin Horała.

W ramach pierwszego etapu CPK będzie w stanie obsługiwać ok. 45 mln pasażerów rocznie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl