Trwa zbiórka podpisów ws. ograniczenia handlu w niedziele

Tylko do środy można się podpisać pod projektem dot. ograniczenia handlu w niedziele. Parlament zajmie się inicjatywą jeśli poprze ją co najmniej 100 tysięcy osób. 

Eksperci podkreślają, że wolna niedziela jest jedną z podstaw zdrowia psychicznego i fizycznego pracownika. Jednocześnie z analiz wynika, że zamknięcie sklepów w niedziele przyczyni się do wzrostu zatrudnienia oraz zysków.

Takie regulacje obowiązują w większości krajów Europy Zachodniej. Zakupów w niedziele nie zrobi się m.in.: w Niemczech, Holandii i Belgii.

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarności ”,  zachęca do wsparcia inicjatywy.

– Projekt naprawdę jest ważny gdyż daje możliwość spędzenia tego dnia pracownikom handlu z rodzinami, z najbliższymi, z dziećmi. I to jest najważniejsze żeby spędzić go po bożemu, na odpoczynku, a nie tak jak dzisiaj – po 12 godzin w pracy i to 3 niedziele w miesiącu. Pod ustawą można się podpisać w każdym z punktów „Solidarności” czyli w regionach, ale można też wydrukować formularz, który jest dostępny na stronie „Solidarności”. Formularz jest dostępny także na stronie sekretariatu Banku Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” oraz na stronie wolnaniedziela.pl – powiedział Alfred Bujara.

Obywatelski projekt zawiera liczne wyjątki dopuszczające handel w niedziele. Ma być on możliwy m.in. na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych. Otwarte w niedziele będą także małe sklepy, jeśli za ladą stanie sam właściciel.

RIRM

drukuj