Trwa światowe forum ekonomiczne w Davos

W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. Jednym z głównych problemów poruszanych podczas pierwszego dnia była masowa migracja z Bliskiego Wschodu do Europy. Swoje przesłanie do uczestników skierował także Ojciec św. Franciszek.

Głównym tematem podczas wczorajszego spotkania najbardziej wpływowych i najbogatszych ludzi świata był problem dużej migracji z Bliskiego Wschodu. Joachim Gauck, prezydent Niemiec powiedział, że udzielenie schronienia prześladowanym jest nakazem humanitarnej odpowiedzialności.

– To, co robi wielu populistów w Europie, to polityka wroga ludziom oraz polityka zamykania drzwi. Jednak nasze podejście wynika z innego celu. Z tego, że chcemy dać schronienie jak największej liczbie osób, jak tylko to będzie możliwe – podkreślił Joachim Gauck, prezydent Niemiec.

Podczas swojego przemówienia prezydent Niemiec skrytykował również kraje, których obywatele dawniej korzystali z solidarności, a teraz odmawiają przyjęcia migrantów. Z kolei o pomoc w rozwiązaniu tego problemu w Austrii zaapelował do zgromadzonych niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel.

– To jest wołanie Austrii do Europy, bo staje się jasne, że ten kraj oraz Szwecja i Niemcy, nie mogą samodzielnie poradzić sobie z kryzysem uchodźców. Europa musi lepiej kontrolować zewnętrzne granice starego kontynentu oraz przejść do rozdzielania kwot imigrantów – powiedział Sigmar Gabriel, wicekanclerz, minister gospodarki Niemiec.

Papież Franciszek w liście skierowanym do założyciela i szefa forum w Davos prof. Klausa Schwaba zaapelował o niezapominanie o biednych.

– Nie lękajcie się otworzyć umysły i serca na biednych. W ten sposób pozwolicie swobodnie działać waszym talentom ekonomicznym i technicznym oraz odkryjecie szczęście pełnego życia, jakiego nie zapewni konsumpcjonizm sam w sobie – pisał Ojciec Święty.

Światowe Forum Ekonomiczne organizowane jest corocznie w górskim kurorcie Davos od 1971 roku, by służyć jako pole do dyskusji o głównych społecznych i ekonomicznych problemach świata oraz metodach ich rozwiązania.

W tym roku swój udział w obradach i spotkaniach między 20 a 23 stycznia zapowiedziało 2,5 tys. liderów polityki, biznesu i nauki.

 

TV Trwam/RIRM

 

drukuj