fot. PAP/Tomasz Gzell

Trwa reorganizacja pracy Ministerstwa Sprawiedliwości

Trwają prace nad specjalnym harmonogramem, który jeszcze w tej kadencji Sejmu pozwoli na przyjęcie najważniejszych projektów z punktu widzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Do priorytetów należą m.in. ustawa antylichwiarska oraz zmiany w procedurach sądowych.

Resort sprawiedliwości przygotował sporo projektów, które są na różnym etapie uchwalania. Część z nich jest na etapie pracy w rządzie, inne już trafiły do Sejmu. Ministerstwo nie chce czekać do kolejnej kadencji parlamentu. Stąd prace nad przygotowaniem specjalnej mapy drogowej.

– Minister Zbigniew Ziobro obecnie opracowuje taki harmonogram, który pozwoli wszystkim wiceministrom przydzielić tak zadania, żeby te nasze priorytety legislacyjne mogły zostać zakończone w tej kadencji Sejmu, bo obowiązuje tzw. zasada dyskontynuacji – wskazał Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Po odejściu Patryka Jakiego resort reorganizuje prace. Skład uzupełnili dwaj nowi wiceministrowie. Obok Sebastiana Kalety, to także Marcin Romanowski. Pierwszy z nich ma kontynuować prace Jakiego w komisji weryfikacyjnej. Marcin Romanowski zajmie się informatyzacją i cyberbezpieczeństwem. Celem resortu jest zwłaszcza dokończenie prac nad usprawnieniem wymiaru sprawiedliwości.

– Bardzo ważne zmiany czekają nas w procedurach sądowych. (…) Zarówno cywilna, jak i karna są już na zaawansowanym etapie. Tutaj na pewno czeka nas dużo wysiłków, głównie w Sejmie, bo już te ustawy taką ścieżkę mają – zaznaczył Sebastian Kaleta.

Na pewno w tej kadencji Sejmu uchwalona zostanie ustawa antylichwiarska, co wcześniej zapowiedział wicepremier Jacek Sasin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj