fot. TV Trwam

Trwa Kongres Środowisk Kresowych RP w Lublinie

Modlitwa za ofiary ludobójstwa na Wołyniu rozpoczęła dziś drugi dzień Kongresu Środowisk Kresowych RP w Lublinie. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Tożsamość-Pamięć- Przyszłość”.

Pierwszym z punktów kongresu była Msza św. sprawowana w intencji zamordowanych na Kresach. Po Eucharystii wierni przeszli w Marszu Pamięci na Plac Litewski. Tam zapłonęły znicze pamięci pomordowanych.

W uroczystościach biorą udział politycy, przedstawiciel Kościoła oraz naukowcy. Do Lublina przybyły też osoby, które przeżyły rzeź dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na obywateli RP. W Kongres Środowisk Kresowych RP w Lublinie wpisała się też wczorajsza konferencja „Wołyń’43: Walka o Pamięć – Walka o Polskę” [czytaj więcej]

Swój wykład wygłosił m.in. dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk. Prelegent wskazał  na ścisłe powiązania Ukraińskiej Powstańczej Armii z Niemcami.

– Oni w latach 1941-1944 odpowiadali na Pogórzu Przemyskim, bo tutaj prowadzę badania, za masowe ludobójstwo ludności żydowskiej, w mniejszej części Polski, więc ich czekała odpowiedzialność, nie tylko za kolaboracje, ale za masowe ludobójstwo. Te kadrowe oddziały UPA, to były niemieckie formacje, które zmieniły tylko nazwę i działały na tym terenie, nie mogły się ujawnić, raz ze względu na kolaboracje, dwa ze względu na masowy udział w ludobójstwie. To się wiąże z poczuciem masowego terroru całej ludności – powiedział dr. hab. Andrzej Zapałowski.

Patronat nad kongresem objął m.in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj