fot. Tomasz Strąg

Trwa II tura wyborów prezydenckich. Udział w głosowaniu to wyraz odpowiedzialności za Polskę

W Polsce odbywa się dziś II tura wyborów prezydenckich. To czas ważnych decyzji. Pamiętajmy, że udział w głosowaniu to wyraz naszej odpowiedzialności za Polskę.

W całej Polsce od soboty trwa cisza wyborcza.

– Jest to czas refleksji – mówił sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

W tym czasie nie można prowadzić wyborczej agitacji. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, ani rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym, czyli m.in. eksponowanie symboli, napisów czy znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. W tym czasie nie można publikować wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi grzywna od 500 tys. do miliona złotych. Łamanie ciszy wyborczej należy zgłaszać na policję.

Lokalne wyborcze są dziś otwarte w od godz. 7.00 do godz. 21.00 Uprawnionych do głosowania jest blisko 30 mln wyborców. Jak pokazują dane PKW, druga tura cieszy się większym zainteresowaniem. Świadczy o tym chociażby liczba wydanych pakietów dla głosujących korespondencyjnie za granicą. Łącznie poza granicami naszej ojczyzny zagłosuje ponad pół miliona wyborców.

– W porównaniu do pierwszej tury, jeżeli chodzi o zagranicę, to ten przyrost wynosi prawie 150 tysięcy osób – wskazał Sylwester Marciniak.

Ponad 645 tys. osób dopisało się do spisu wyborców.

– Przyrost blisko 200 tys. osób – dodał przewodniczący PKW.

Wydano też ponad 478 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania.

– Przyrost wynosi blisko 270 tys. więcej zaświadczeń – wskazał Sylwester Marciniak.

Ponad 21,5 tys. osób zagłosuje za pośrednictwem pełnomocnika – to o 5 tys. więcej niż w pierwszej turze. Czy przełoży się to na wyborczą frekwencję? Dotychczas najwyższą w II turze wyborów prezydenckich odnotowano w 1995 roku – 68,23 proc.

– Sądzę, że w tegorocznych wyborach ta frekwencja będzie oscylowała wokół tej liczby, a może będzie wyższa – ocenił Sylwester Marciniak.

Głosowanie, podobnie jak w pierwszej turze, będzie przebiegało z zachowaniem zasad sanitarnych.

– Koniecznie należy przyjść w maseczce bądź w jakiś inny sposób zakryć usta i nos – przypomniała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Minister zdrowia przekonuje, że głosowanie – jak pokazała pierwsza tura – jest w pełni bezpieczne.

– Po prostu wystarczy trzymać dystans, mieć maseczkę, dezynfekować ręce przed i po głosowaniu – i jesteśmy bezpieczni. Dodatkowo, osoby, które są bardziej narażone nie muszą stać w kolejkach – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Nie muszą, gdyż specjalnie dla nich przed drugą turą wprowadzono nowe przepisy. Bez kolejki będą mogli zagłosować seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży oraz osoby z małymi dziećmi.

– Mam nadzieję, że nasi wyborcy, tak jak w sklepie czy w środkach masowej komunikacji zwalniają miejsce osobom niepełnosprawnym, starszym czy kobietom w ciąży, identycznie zachowają się w lokalu, a członkowie komisji będą pilnować, żeby ta zasada pierwszeństwa miała zastosowanie – podkreślił przewodniczący PKW.

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem – tak aby komisja mogła potwierdzić naszą tożsamość. Pamiętajmy też, żeby sprawdzić kartę do głosowania.

– Prośba do wyborców, by w momencie, kiedy taką kartę do głosowania w lokalu otrzymają, żeby koniecznie sprawdzili, czy znajduje się na niej pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Tylko taka karta będzie kartą ważną – zaznaczyła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Wyniki wyborów najpóźniej poznamy we wtorek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl