Trwa batalia o wolne od handlu niedziele

Toczą się dyskusje nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Prawo i Sprawiedliwość mówi o kompromisie i proponuje tylko dwie wolne niedziele w miesiącu. „Solidarność” uważa jednak inaczej. „To kompromitacja” – wskazują. Związkowcy zapowiadają, że nie złożą broni i będą walczyć o wszystkie wolne niedziele.

Pomysłów na ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę jest kilka i na razie nie zanosi się na to, aby doszło do porozumienia. Prawo i Sprawiedliwość proponuje dwie wolne niedziele w miesiącu. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się np. Nowoczesna, która domaga się, aby pracownicy w handlu pracowali w każdą niedzielę.

– Przeciwnicy tej ustawy – z posłami Nowoczesnej na czele i z Panem Petru, który z mównicy sejmowej wieszczy koniec świata i zaćmienie słońca, jak tę ustawę uchwalimy – będą robić wszystko, by opóźnić procedowanie tej ustawy – mówi przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy, poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek.

Jednak propozycje rządu spotykają się ze sprzeciwem nie tylko posłów Nowoczesnej – wskazuje Jarosław Porwich z Kukiz’15.

– Może wprowadzimy niedziele pracujące dla urzędników urzędów wojewódzkich, w ogóle dla pracowników zatrudnionych w administracji rządowej i samorządowej? – pyta polityk.

Odpoczynek należy się każdemu – mówi przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.

– Pracownicy sami oczekują wolnych niedziel, żeby po prostu odpocząć od trudnej, codziennej pracy, a są przemęczeni. Dzisiaj w Polsce pracownik pracuje dwukrotnie bardziej wydajnie niż ten sam pracownik, tej samej sieci na Zachodzie, za czterokrotnie niższe wynagrodzenie – podkreśla związkowiec.

I to jest jeden z argumentów za wprowadzeniem wszystkich wolnych niedziel. Takie rozwiązanie normalizuje i ujednolica standardy europejskie. Nawet w tak laickich krajach, jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę – dodaje.

– Niedziela jest dobrem narodowym i chrońmy to dobro ustawowo. Dla nas, dla chrześcijan, dla Polaków, niedziela ma swoją tradycję – zaznacza Alfred Bujara.

Dlatego „Solidarność” zapowiada, że nadal będzie walczyć o ustawowy zakaz handlu w tym dniu. Przeciwko ustawie zaproponowanej przez PiS najprawdopodobniej głosować będą także posłowie z Kukiz’15.

– Rozwiązanie zaproponowane przez PiS, czyli dwie niedziele w miesiącu wolne, mnie absolutnie nie zadowala i będę oczywiście głosował przeciwko – mówi Jarosław Porwich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl