Pierwsza strona kopii rozkazu nr 00485 otrzymanej przez oddział NKWD w Charkowie

Trwa akcja przypominająca o 81. rocznicy tzw. operacji polskiej

Trwa akcja przypominająca o 81. rocznicy tzw. operacji polskiej. Organizatorem wydarzenia jest Białostocki IPN.W centrum miasta stanął telebim nt. operacji polskiej. Ponadto w autobusach komunikacji miejskiej zawisły plakaty wybranych Polaków zamordowanych przez komunistów.

Chcemy dotrzeć do jak największej grupy ludzi, stąd pomysł na telebim – zwraca uwagę Magdalena Dzienis-Todorczuk z oddziału IPN w Białymstoku.

– Większość z nas jest kierowcami. Któregoś dnia będąc na drodze i patrząc na telebimy, na których są wyświetlane reklamy, zastanowiliśmy się, dlaczego nie moglibyśmy w ten sposób informować jak największej ilości osób o ważnych wydarzeniach historycznych. Telebim, na którym widnieje teraz informacja o tzw. operacji polskiej, ma odbiór ok. 100 tys. osób. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się szerzyć wiedzę historyczną, a przy okazji informować o działaniach, jakie podejmuje IPN, by tę wiedzę upowszechniać – mówi Magdalena Dzienis-Todorczuk.

Akcja IPN-u potrwa do niedzieli 12 sierpnia. Wtedy też odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych. Przeprowadzona przez NKWD tzw. operacja polska rozpoczęła się w sierpniu 1937 r. i trwała do jesieni 1938 r.

Według niektórych szacunków zatrzymano 144 tys. osób z czego niemal 111 tys. rozstrzelano. Kolejne 100 tys. zostało m.in. w nieludzkich warunkach wywiezionych na Wschód.

 

 

RIRM

drukuj