Trwa 5. posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej w Senacie

W Senacie odbywa się 5. posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej. W programie przewidziano między innymi dyskusję o reprezentacji środowisk polonijnych w polskim życiu politycznym.

W trakcie jej opiniowana padnie propozycja zmiany konstytucji, polegająca na zwiększeniu liczby senatorów o dwóch przedstawicieli Polonii – wskazuje senator Janina Sagatowska, która przewodniczy obradom.

– Proponujemy, ale będzie to jeszcze przedmiotem komisji, zapis w konstytucji o 102 mandatach senatorów RP. Polegałoby to na tym, że jeden mandat dajemy Polonii na Zachodzie i drugi mandat Polonii na Wschodzie – wyjaśnia Janina Sagatowska.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy obecnym marszałku Senatu  została powołana w 2015 r. Jej zadaniem jest między innymi wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią.

Członków Rady powołuje i odwołuje marszałek Senatu spośród osób reprezentujących organizacje polonijne i polskie z zagranicy; pełnią oni swoją funkcję honorowo. Kadencja Rady trwa jedną kadencję Senatu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl