fot. pixabay.com

Trudne relacje z Niemcami

Z Niemiec kolejny raz słychać głosy doceniające rolę Polski, jednak nie widać tego w konkretnych działaniach. Niemcy atakują nasze inwestycje i po części odpowiadają za blokadę unijnych środków dla Polski.

Bodo Ramelow, premier niemieckiego landu Turyngia, na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”, zwrócił uwagę na obecną rolę Polski na Starym Kontynencie.

– Jeśli chcemy myśleć o Europie, to Warszawa musi stać się równie ważna jak Paryż. (…) Musimy myśleć o Europie Wschodniej – powiedział premier Turyngii.

To nie pierwsza taka wypowiedź niemieckich polityków na temat Polski. Podobnie, kilka miesięcy temu, mówił Wolfgang Schaeuble, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Angeli Merkel i były szef Bundestagu.

– Od bardzo dawna jestem zdania, że Polska, obok Francuzów i Niemców, powinna wreszcie znaleźć się w czołówce europejskiego zjednoczenia jako równorzędny, równie ważny członek. Polska musi być potraktowana jak najszybciej w taki sposób, w jaki od zawsze na to zasługiwała. Nie możemy ominąć tej szansy – zaapelował.

Rolę Polski w czasie wojny na Ukrainie docenia część niemieckich mediów. Chwalą Warszawę za pomoc uchodźcom i dostarczanie broni Ukraińcom, ale jednocześnie wytykają Berlinowi opieszałość w podobnych działaniach. We wrześniu Ursula von der Leyen, niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej, przyznała, że już eurokraci zawiedli nie słuchając Polski w sprawie Rosji i jej węglowodorów.

Powinniśmy byli posłuchać głosów podnoszonych wewnątrz naszej Unii: w Polsce, państwach bałtyckich oraz państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Mówiły one nam od lat, że Putin się nie zatrzyma – zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Z kolei w poniedziałek Niemcy zdecydowali o militarnym wsparciu dla Polski – zabezpieczenie naszego nieba niemieckimi myśliwcami Eurofighter i systemami obrony powietrznej Patriot.

– To jest ważny i bardzo dobry gest sojuszniczy. Bardzo to doceniam– podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Taką postawę Niemiec docenia też opozycja.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że w ramach Unii Europejskiej powinniśmy współpracować. Fakt, że Niemcy chcą pomóc strzec bezpieczeństwa Polski. (…) To bardzo ważne – oceniła Katarzyna Lubnauer, poseł z Koalicji Obywatelskiej.

Tu jednak propolska polityka Berlina się kończy. Niemcy, którzy piastują najważniejsze stanowiska w unijnych instytucjach są także odpowiedzialni za blokowanie pieniędzy dla Polski. Mimo akceptacji Krajowego Planu Odbudowy, Komisja Europejska stawia kolejne warunki i środków nie wypłaca. Powodem ma być rzekome łamania w Polsce tak zwanej praworządności.

– Generalnie narracja o Polsce, która płynie z Niemiec, jest negatywna. Pozytywne głosy są pojedyncze i nie zmieniają głównego nurtu niemieckiej narracji o Polsce – komentował prof. Leszek Pietrzak, historyk.

Polska nie chce iść na ustępstwa w reformie wymiaru sprawiedliwości, ale zapowiada elastyczność i chęć porozumienia. To samo musimy zobaczyć z drugiej strony.

– My słowa dotrzymaliśmy. Słowa nie dotrzymała Komisja Europejska. Musimy dostać gwarancję, że Komisja wywiąże się niezależnie od tego, czego będą dotyczyły i jakie będą konkluzje rozmów, które się w tej chwili toczą – zaakcentował Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Ponadto, wciąż nie otrzymaliśmy obiecanych czołgów Leopard, które mieliśmy dostać w miejsce sprzętu przekazanego Ukrainie. Niemcy tak samo zachowują się kwestii reparacji dla Polski za straty z czasu II wojny światowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl