fot. pixabay.com

Transformacja energetyczna: górnicy dostali możliwość przebranżowienia

Górnicy będą mieli możliwość skorzystania ze szkoleń, które pomogą im się przebranżowić. W przyszłości resort aktywów państwowych rozważa znaczne poszerzenie programu. Na razie jest on inicjatywą spółek i obejmuje energetykę odnawialną.

Do 2049 roku w Polsce mają być wygaszane kolejne kopalnie. Dziś Polska potrzebuje węgla, by chronić swoją suwerenność. Z czasem jednak będzie on wypierany przez atom i odnawialne źródła energii.

– Według wielu szacunków polska branża energii odnawialnej będzie potrzebowała w najbliższych latach ok. kilkudziesięciu tysięcy pracowników – zwróciła uwagę Alicja Chilińska-Zawadzka z EDF Renewables Polska.

Będą oni potrzebni do obsługi m.in. farm wiatrowych na Bałtyku. Górnicy stają przed pytaniem, czy zostać w kopalniach, czy  też zmieniać branżę. Za sprawą współpracy kilku spółek mogą podjąć decyzję teraz i wziąć udział w przygotowanym dla nich programie szkoleniowym.

– Kiedy miejsc w górnictwie będzie ubywało, będą przygotowani do tego, aby rynek mógł ich przyjmować – podkreślił Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych.

Rekrutację prowadzi Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Szkolenie na razie obejmuje pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych.

– Część już pracuje na tych farmach, część zadeklarowało chęć pracy. Jest tym bardzo duże zainteresowanie – zaznaczył prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Janusz Smoliło.

Program szkoleń został rozpisany na trzy lata.

– Obejmie 60 pracowników, 20 osób rocznie – wskazał Artur Ambrożewicz z Vulcan Training & Consultancy.

Szkolenia będą odbywały się w Szczecinie. Wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, Marek Wesoły, chce, by w przyszłości program był rozszerzany.

– Mam nadzieję, że tych szkoleń będzie branżowo więcej i te szkolenia będą w przyszłości szersze, bo to daje poczucie bezpieczeństwa pracowników górnictwa – powiedział wiceszef MAP.

Podkreślił, że w centrum transformacji energetycznej musi stać pracownik.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl