PAP/Andrzej Grygiel

Tragiczny finisz wczorajszego etapu Tour de Pologne

Do tragicznego wypadku doszło na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne. Holender Fabio Jakobsen przebywa w szpitalu w stanie ciężkim.

Tour de Pologne to pierwszy na świecie etapowy wyścig kolarski najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią. Wyścig został przesunięty z lipca i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków. Chodzi o to, by zrobić miejsce w kalendarzu dla innych odwołanych imprez. Wczoraj kolarze wyruszyli z Chorzowa i mieli do pokonania niespełna 196 km. Meta była w Katowicach. To słynny sprinterski etap, na którym zawodnicy rozwijają ogromną prędkość. Tym razem po finiszu nie było co świętować. Doszło do tragicznego wypadku. Holender Fabio Jakobsen, spychany przez swojego rodaka Dylana Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki i wyłamał je, zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę. Jakobsen trafił do szpitala w Sosnowcu. Kolarz jest w śpiączce, ma obrażenia wielonarządowe głowy oraz klatki piersiowej. Jego stan ustabilizował się, ale wciąż lekarze określają go jako ciężki.

– Po obejrzeniu kraksy obawialiśmy się najgorszego, ale teraz wiemy, że stan Fabio Jakobsena jest ustabilizowany. Z kolei sędzia odzyskał przytomność i jest w stabilnym stanie – poinformował Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Słowa wsparcia wyraziła także minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

– Trzymam mocno kciuki za zdrowie Fabio Jakobsena. Wierzę, że mimo poważnych obrażeń ten wspaniały zawodnik wróci do pełni zdrowia – napisała na Twitterze Danuta Dmowska–Andrzejuk, minister sportu.

Dylan Groenewegen został wykluczony z wyścigu i grożą mu dodatkowe sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Decyzją sędziów etap wygrał Jakobsen. Dzisiejszy etap Tour de Pologne prowadzi z Opola do Zabrza i wynosi 151,5 km.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl