fot. wikipedia

Toruń stara się o nowe fundusze europejskie

Toruń stara się o nowe fundusze europejskie. Do tej pory miasto otrzymało łącznie ponad miliard złotych.

Miasto Toruń czerpie duże profity z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego są to pieniądze europejskie, przeznaczone na projekty realizowane w naszym województwie. Toruń od wielu lat sięga po te środki, które służą nam do rozwoju miasta – mówiła Anna Dziczek z Urzędu Miasta Toruń.

Toruń skutecznie rozwija komunikację miejską. Wymiana autobusów i tramwajów, rozbudowa linii komunikacyjnych to tylko nieliczne inwestycje. Wśród wielu wydatków, miasto stawia także na projekty społeczne i kulturalne.

– Również rozbudowujemy infrastrukturę dla szkół zawodowych, np. warsztaty dla Zespołu Szkół Mechanicznych. Robimy też projekty związane z kulturą, z opieką zdrowotną i robimy tzw. projekty miękkie, czyli projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO, czyli tzw. projekty dla wykluczonych, dla bezrobotnych, dla mam powracających na rynek pracy – powiedziała Anna Dziczek.

Do tej pory miasto ma podpisane umowy na 90 projektów, a dofinansowanie wynosi 200 mln. zł. Jednak – według nowej perspektywy finansowej – Polsce przysługują mniejsze dotacje niż poprzednio.

– My cały czas śledzimy te wszystkie wytyczne, które się ukazują, które mówią nam jak będzie zaprojektowana nowa perspektywa. Wiemy tylko, że Polska ma dostać mniej pieniędzy niż w tej perspektywie, co stwarza taki problem, że będzie trudniej pozyskać te środki – zaznaczyła Anna Dziczek.

Jak dodała, nowa perspektywa będzie trudniejsza dla wszystkich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj