Tomaszewski trzeci w walce o urząd mera Wilna

Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie nie będzie walczył o fotel mera Wilna. W pierwszej turze głosowania zajął on trzecie miejsce.

Do drugiej tury przeszli: obecny mer Wilna Arturas Zuokas oraz Remigijus Szimaszius z Litewskiego Ruchu Liberałów.

Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, w niedzielnym głosowaniu Szimaszius uzyskał prawie 34 proc. głosów, a Zuokas, zajmujący stanowisko mera od 10 lat – nieco ponad 18 proc. 17 proc – wynik uzyskał Waldemara Tomaszewskiego.

Jednak jak mówi dr Bogusław Rogalski, doradca Akcji Wyborczej Polaków na Litwie można dziś mówić o sukcesie naszych rodaków.

– Waldemar Tomaszewski uzyskał wynik zaledwie o jeden procent gorszy niż obecnie urzędujący mer Zuokas. Uzyskał on 18 %. Wynik Waldemara Tomaszewskiego jest bardzo dobry, bo pokazuje rosnącą tendencję w popieraniu AWP przez wyborców nie tylko polskich na Wileńszczyźnie ale też należących do innych mniejszości narodowych i równie wśród Litwinów.  Wilniacy odbierają to jako duży sukces, zwłaszcza, że Wileńszczyzna pokazała, że poparcie dla AWP jest bezkonkurencyjne. Mam na myśli  rejon wileński i rejon solecznicki, gdzie polska partia zdeklasowała wszystkich rywali – przyznał dr Bogusław Rogalski.

AWPL w koalicji z Aliansem Rosjan (AR) wystawiła około 500 kandydatów w 13 samorządach Litwy, a w dziesięciu ubiegała się o stanowisko mera.

W niedzielę merowie rejonów i miast po raz pierwszy byli wyłaniani na Litwie w wyborach bezpośrednich. Do tej pory merów wybierały rady samorządowe.

Druga tura wyborów odbędzie się za 2 tygodnie – 15 marca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl