fot. PAP/EPA

Think tanki apelują o dostarczenie broni Ukrainie

Trzy ważne amerykańskie think tanki opublikowały raport, w którym apelują do USA i NATO o dostarczenie broni Ukrainie, by zwiększyć jej szanse w walce ze wspieranymi przez Rosję rebeliantami.

Według dziennika „New York Times” administracja waszyngtońska rozważa tę opcję. Wcześniej Ukraina apelowała o pilną pomoc militarną, aby przeciwdziałać ofensywie wojny radioelektronicznej, która w decydujący sposób zapewnia prorosyjskim rebeliantom przewagę w zaostrzającym się konflikcie”.

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, mówi, że do tej pory zachód nie chciał dozbrajać Ukrainy licząc, że Rosja odpuści.

Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie efekty przyniosła taka polityka? Jest rzeczą oczywistą, że Rosja owszem przyjmie rozwiązania, ale na swoich warunkach, a jednym z nich jest m.in. podporządkowanie sobie Ukrainie. Na to Zachód, a szczególnie Polska zgodzić się nie mogą, ponieważ w naszym interesie narodowym i bezpieczeństwa ukraińskiego leży, żeby Ukraina była państwem niezależnym od Rosji. W związku z tym udzielenie pomocy, w tym wypadku broni, będzie właściwe. Moim zdaniem, jeżeli Ukraina dostanie sprzęt i uzbrojenie, jeżeli się dobrze zorganizuje, a ma wystarczająco żołnierzy (jest to ludnościowe państwo), da sobie radę z napaścią, której w tej chwili doświadcza – powiedział Romuald Szeremietiew.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin uważa, że USA i UE mają coraz więcej zrozumienia dla zgłaszanych przez Ukrainę próśb o zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy i o szkolenia.

RIRM

drukuj