„The Guardian”: w obwodzie kaliningradzkim rozbudowano bunkier na broń nuklearną

Brytyjski dziennik „The Guardian” podał w poniedziałek, że Federacja Amerykańskich Naukowców opublikowała zdjęcia satelitarne obwodu kaliningradzkiego, które wskazują, że Rosja rozbudowała bunkier na broń nuklearną w Kulikowie, położonym 50 km od granicy z Polską.

Według dyrektora projektu informacji nuklearnej FAS Hansa Kristensena bunkier „posiada wszystkie cechy typowych magazynów broni nuklearnej”. Dodał, że wokół bunkra znajduje się „potrójne ogrodzenie”, a budowla ma nowy betonowy dach.

Jak informuje „The Guardian” prace modernizacyjne bunkru rozpoczęły się w 2016 r.

„Monitorujemy to miejsce od dłuższego czasu, w przeszłości były pewne ulepszenia, ale nigdy na taką skalę jak obecnie. Po raz pierwszy widzimy, że jeden z bunkrów został wykopany i najwyraźniej wyremontowany” – powiedział Hans Kristensen.

„Te zdjęcia nie dowodzą, że obecnie w Kaliningradzie znajduje się broń nuklearna, ale pokazują, że jest to aktywne miejsce” – dodał.

Według przedstawiciela FAS nie jest do końca jasne, czy rosyjskie wojsko dysponuje w tym miejscu głowicami nuklearnymi lub czy obiekt jest modernizowany, aby można było szybko przetransportować głowice do bunkru w Kulikowie.

Hans Kristensen powiedział, że nie jest jasne, jakie głowice nuklearne będą znajdowały się w odnowionym bunkrze, ale – jak podkreśla – znajduje się on znacznie bliżej bazy morskiej niż bazy rakietowej położonej w głębi lądu.

W lutym rosyjski dziennik „Wiedomosti” poinformował powołując się na źródła wojskowe ze stacjonującej w obwodzie 152 Brygady Rakietowej, że została przygotowana infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M.

Na początku grudnia 2017 r. dziennik „Kommiersant” podał, że 152 Brygada Rakietowa jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M, które wejdą do służby na początku 2018 r. Źródło cytowane przez ten dziennik mówiło wówczas o gotowości infrastruktury do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl