fot. WOT

Terytorialsi pomagają po nawałnicy w gminach Wojciechów i Konopnica

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają działania strażaków w gminach Wojciechów i Konopnica, w których mieszkańcy zostali we wtorek dotknięci skutkami trąby powietrznej. Na miejscu jest blisko 200 żołnierzy lubelskiej brygady wyposażonych w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki, w odwodzie czeka w gotowości do podjęcia działań kolejnych 200 żołnierzy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na wniosek wojewody lubelskiego wydał decyzję o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych po przejściu nawałnicy w gminach Wojciechów i Konopnica (powiat lubelski). Natychmiast aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i dokonał oceny możliwości wsparcia ich działania. W trybie alarmowym aktywowano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. O godz. 17.30 na miejscu zdarzenia było już blisko 200 żołnierzy WOT ze sprzętem, gotowych do działania.

Obecnie na miejscu zdarzenia pracuje blisko 200 żołnierzy Obrony Terytorialnej, a kolejnych 200 pozostaje w gotowości. Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.

Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego.

We wtorek, 21 maja br., w godzinach przedpołudniowych na terenie gminy Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije, Ignaców i Cyganówka. Uszkodzeniu uległo ponad 120 budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Trwa akcja usuwania skutków żywiołu.

 

ppłk Marek Pietrzak/RIRM

 

drukuj