Tel Awiw: Rozpoczyna się dziś Polsko-Izraelskie Forum Gospodarcze

W Tel Awiwie rusza się dziś dwudniowe Polsko-Izraelskie Forum Gospodarcze. Spotkanie jest okazją do dyskusji na temat obecnych i przyszłych relacji biznesowych i gospodarczych. Zaprezentowany zostanie też potencjał polskich i izraelskich firm, m.in. z branży IT/ICT oraz inwestycyjno-finansowej.

Nasz kraj w Tel Awiwie reprezentuje szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Towarzyszą jej przedstawiciele polskich firm.

Minister Emilewicz spodziewa się, że po spotkaniu nasi przedsiębiorcy zintensyfikują swoją obecność na izraelskim rynku.

Sukcesem będzie nie tyle samo wejście na ten rynek, bo one jest mały – 8 mln – ale jest on często bramą wstępu do takich rynków jak rynek USA czy innych rynków światowych. Z drugiej strony zainteresowanie firm izraelskich pokazuje, że one dobrze się czują i chętnie wkraczają na polski rynek, rozpoznają otoczenie prawne jako przyjazne dla nich. To zainteresowanie było wielokrotnie formułowane. To dobre spotkanie, które pokazuje, że stosunki polsko-izraelskie są w naprawdę bardzo dobrym stanie – zaznacza Jadwiga Emilewicz.

Z danych GUS wynika, że w 2017 r. obroty handlowe Polski z Izraelem wyniosły ponad 1017 mln USD. To o ponad 98 mln więcej niż w 2016 r. Zgodnie z prognozą w 2018 r. łączne obroty w handlu towarami powinny przekroczyć 1 mld euro. Obok Arabii Saudyjskiej to najwyższy wskaźnik dla regionu Bliskiego Wschodu.

Główne pozycje w eksporcie z Polski do Izraela zajmują m.in. artykuły rolno-spożywcze, w tym mięso wołowe. Z kolei biorąc pod uwagę import to; wyroby przemysłu elektromaszynowego i chemicznego.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl