fot. pixabay.com

Synoptyk IMGW: Tej nocy odczujemy arktyczne mrozy

„Wraca zima. Już tej nocy odczujemy dość duży napływ bardzo mroźnego arktycznego powietrza” – powiedziała synoptyk IMGW, Ewa Łapińska. „Kolejne dni będą jeszcze chłodniejsze” – dodała.

Arktyczne mroźne powietrze z północnego wschodu napłynie nad Polskę w nocy z czwartku na piątek. Temperatury spadną poniżej zera.

„Północna i północno-wschodnia część kraju już dzisiejszej nocy odczuje arktyczny mróz, a kolejne dni będą jeszcze chłodniejsze” – zaznaczyła meteorolog IMGW.

Jak poinformowała, w nocy z czwartku na piątek na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz we wschodnich rejonach Warmii i Mazur termometry pokażą -15 st. C, a w Warszawie -8 st. C.

„W południowej Polsce wraz z mrozem pojawią się także śnieg oraz silny wiatr powodujący zawieje i zmiecie śnieżne” – dodała synoptyk.

Zaznaczyła, że dla tych regionów Instytut wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia o silnym mrozie.

Ponadto, jak wskazała, wydane zostały też alerty przed oblodzeniami na południowych krańcach Polski.

„Możemy się tam spodziewać naprawdę niebezpiecznej pogody” – powiedziała Ewa Łapińska.

„Do niedawna było tam sporo śniegu, natomiast w ostatnich dniach powróciły dodatnie temperatury. W czwartek z kolei padał tam deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Zrobiło się więc bardzo mokro, a tymczasem z północy napływa bardzo chłodna masa powietrza, która spowoduje, że temperatura spadnie poniżej zera” – wyjaśniła.

„Na południu będzie naprawdę bardzo ślisko” – ostrzegła meteorolog.

„Na północy mamy regularną zimę. Cały czas pada tam śnieg, temperatury nie zmieniają się tak drastycznie, dlatego w tym regionie nie wydaliśmy ostrzeżeń” – zaznaczyła.

Synoptyk dodała także, że z długoterminowych prognoz IMGW wynika, że „przez kolejne dni będzie naprawdę zimno”.

PAP

drukuj