fot. grunwald1410.pl

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca na Polach Grunwaldu – poinformował PAP dyrektor muzeum bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Od lat inscenizacja przyciąga tysiące miłośników średniowiecza i rekonstruktorów z całego świata.

Widzowie tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem będą musieli liczyć się z niewielkimi utrudnieniami w pobliżu pola bitwy. Tam, gdzie od lat działało wesołe miasteczko budowane jest nowe muzeum.

„Z tego powodu wesołego miasteczka nie będzie, a kramy będą nieco inaczej ustawione. Na kluczowy element wydarzenia, czyli inscenizację bitwy, budowa nie będzie miała żadnego wpływu” – zapewnił Drej.

W tym roku, po raz pierwszy w historii inscenizacji grunwaldzkich bitew, impreza jest przygotowywana bez udziału gminy Grunwald.

„Robi ją wyłącznie Fundacja Grunwald i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ten element organizacyjny nie będzie miał wpływu na oprawę wydarzenia, wiąże się on wyłącznie z kwestiami organizacyjnymi” – przyznał Drej.

W inscenizacji bitwy z 15 lipca 1410 roku od lat biorą udział rekonstruktorzy z bractw rycerskich z całej Polski, a także goście z Europy i świata (regularnie przyjeżdżają m.in. Litwini, Rosjanie, Niemcy, przed laty bywali też rycerze z USA i Australii). Rekonstruktorzy mieszkają w obozach historycznych, które rozbijają na kilka dni przed bitwą. Żyją w nich według zasad i reguł średniowiecznych – nie używają współczesnych sprzętów, gotują według średniowiecznych przepisów, ubierają się w historyczne stroje.

Wraz z rekonstruktorami pod Grunwald przyjeżdżają też rzemieślnicy, którzy wytwarzają historyczne stroje, naczynia, elementy uzbrojenia.

Od lat inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciąga po kilkadziesiąt tysięcy widzów.

PAP/RIRM

drukuj