fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatrzański PN apeluje o stosowanie się do zaleceń związanych z epidemią

Od poniedziałku będą ponownie otwarte wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach. Poruszając się po górach należy jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń związanych z epidemią – apelują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

W poniedziałek będą złagodzone obostrzenia związane z działalnością hotelarską czy popularnymi w Zakopanem kwaterami prywatnymi. Ruszą też kolejki linowe na Kasprowy Wierch i Gubałówkę.

W celu zminimalizowania bezpośredniego kontaktu między ludźmi, władze TPN rekomendują zakup biletów wstępu do parku drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową tpn.pl oraz aplikacje SkyCash, mPay.

W Tatrach nie trzeba poruszać się w maseczkach, natomiast warto zasłonić usta i nos, kiedy zobaczymy, że wokół jest dużo ludzi – apeluje TPN. Maseczek bądź chust należy natomiast używać przed wejściem na szlaki – na parkingach i w punktach poboru opłat.

Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść, jednak władze parku nie podały szczegółów. Takie limity mają obowiązywać m.in. na popularnej drodze do Morskiego Oka czy w Dolinie Kościeliskiej.

Według zaleceń TPN turyści powinni zachować dystans między sobą i unikać miejsc koncentracji na szlaku i w miejscach odpoczynku. Ponieważ większość punktów gastronomicznych będzie zamknięta, na wycieczki powinno się zabierać własny prowiant.

Infrastruktura turystyczna w górach nie będzie dezynfekowana, dlatego lepiej unikać dotykania barierek, ławek czy stołów bez rękawiczek.

Z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, szlaki turystyczne w Tatrach zostały zamknięte dla turystów już 13 marca, a dla mieszkańców podtatrzańskich gmin – 3 kwietnia.

PAP

drukuj