fot. Kamil Marek

Tatry: zagrożenie lawinowe spadło do pierwszego stopnia

Do pierwszego, niskiego stopnia spadło zagrożenie lawinowe w Tatrach – ogłosili we wtorek ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Według statystyk ratowników górskich najwięcej wypadków lawinowych ma miejsce właśnie przy najniższych stopniach zagrożenia – pierwszym i drugim stopniu, dlatego nie należy bagatelizować tej sytuacji. Wybierając się w wyższe partie Tatr należy mieć na wyposażeniu sprzęt do zimowych wypraw, jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC czyli detektor, sondę i łopatkę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl