fot. PAP

Śląskie: cztery interwencje saperów w związku z odnalezieniem niewybuchów

Cztery niewybuchy, pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, odnaleziono w ostatnich dniach w różnych częściach woj. śląskiego – podały we wtorek służby kryzysowe. Wszystkie znaleziska zostały już usunięte przez patrole saperskie. W żadnym przypadku nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców.

Jak wynika z wtorkowego raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, niewybuchy odkryto w poniedziałek w Zabrzu, Gierałtowicach (powiat gliwicki) oraz w Górkach Wielkich (powiat cieszyński). Dwa dni wcześniej, w sobotę, znaleziono też niewybuch w Żorach.

Znaleziska w Zabrzu i Górkach Wielkich zidentyfikowano jako pociski artyleryjskie, a w dwóch pozostałych przypadkach były to granaty moździerzowe.

O zagrożeniach powiadomiono saperów. Do czasu unieszkodliwienia znalezisk teren wokół nich zabezpieczali policjanci. Standardowo tego typu niewybuchy są neutralizowane przez patrole saperskie najdalej w ciągu trzech dni od zgłoszenia.

Wszystkie poniedziałkowe znaleziska zostały usunięte w tym samym dniu; saperzy unieszkodliwili też granat znaleziony w sobotę przy ul. Leśnej w Żorach. Nie było bezpośredniego zagrożenia dla ludzi ani potrzeby ewakuacji mieszkańców.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl