fot. flickr.com

Tatry: Słowacy zamykają wysokogórskie szlaki na ponad pół roku

Od niedzieli zostają zamknięte wysokogórskie szlaki turystyczne w słowackiej części Tatr. Ograniczenie potrwa do 14 czerwca przyszłego roku. Turyści będą mogli się poruszać jedynie traktami prowadzanymi do schronisk z wyjątkiem Chaty pod Rysami – poinformowały władze Lasów Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP).

Słowaccy przyrodnicy z TANAP co roku zamykają wysokogórskie szlaki z uwagi na ochronę przyrody oraz bezpieczeństwo turystów. Po stronie polskiej nie ma takich ograniczeń, jednak turyści nie będą mogli przechodzić przez wysokogórski przejścia graniczne na stronę słowacką.

Popularne wśród polskich turystów szlaki łączą się ze słowackimi ścieżkami m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu czy Grzesiu. Turyści, którzy wybiorą się na te szczyty, muszą mieć na uwadze, że powinni wrócić się na stronę polską.

Szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr są otwarte przez cały rok, ale od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po górach od zmroku do świtu. Takie ograniczenie związane jest z ochroną przyrody.

PAP

drukuj