fot. Kamil Marek

Tatry: bardzo trudne warunki turystyczne; lawiny schodzą samoczynnie

Śnieżne lawiny schodzą samoczynnie w różnych miejscach Tatr, również na popularne szlaki turystyczne – powiedział w niedzielę dyżurny ratownik TOPR. W Żlebie Marcinowskich lawina porwała turystę, który nie został całkowicie zasypany i wyszedł cało z wypadku.

„Rozmawialiśmy z mężczyzną porwanym przez lawinę. Według jego relacji został on częściowo przysypany przez lawinę, zdołał sam się odkopać i nie doznał żadnych obrażeń” – powiedział ratownik o sobotnim zdarzeniu.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który definiuje, że lawiny mogą schodzić samoczynnie, dlatego turyści wybierający się w góry muszę to mieć na uwadze. Jeżeli ktoś decyduje się na wyprawę górską musi wziąć ze sobą lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i łopatkę oraz mieć umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Obecnie wielu turystów decyduje się na wyjście w Tatry na nartach turowych, czyli tak zwanych fokach umożliwiających podchodzenie do góry oraz zjazdy. W Tatrach jest wiele miejsc, gdzie żleby, którymi schodzą lawiny, przecinają popularne szlaki turystyczne. Takim traktem jest na przykład szlak przez Dolinę Roztoki oraz rejon Czerwonych Wierchów.

Znaczne zagrożenie lawinowe w Tatrach ma utrzymać się do środy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl