fot. PAP/Grzegorz Momot

W Tatrach dobiega końca sezon narciarski

Ok. 8 maja należy się spodziewać zamknięcia sezonu narciarskiego w Tatrach – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Przed długim weekendem sytuacja śniegowa w górach wciąż sprzyja narciarzom, TPN przypomina jednak o przestrzeganiu zasad obowiązujących w Parku.

TPN podkreśla, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu przystępują do lęgów siwerniaki, czeczotki, a także podróżniczki, cietrzewie, gatunki wymagające szczególnej ochrony. W maju samice wielu gatunków zwierząt czeka poród.

W okresie poprzedzającym poród zwierzęta starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju.

„W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony. Dotyczy to także świstaków, które coraz liczniej wykopują się z nor. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza takiej, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku, są mocno osłabione” – podaje w komunikacie TPN.

Wyjaśnia też, że teren Parku musi być co roku zamykany dla narciarzy, by nie przeszkodzić zwierzętom w reprodukcji. Narciarze – czytamy w komunikacie – w poszukiwaniu śniegu często opuszczają znakowane szlaki turystyczne i nierzadko zaskakują zwierzęta, które czują się zagrożone i uciekają.

Dokładną datę zakończenia sezonu narciarskiego Tatrzański Park Narodowy ogłosi przed 8 maja na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

PAP/RIRM

drukuj