fot. pixabay.com

Tanzania: palą się zbocza Kilimandżaro, setki osób walczą z żywiołem

W Tanzanii setki strażaków, studentów i mieszkańców walczą z pożarem, który wybuchł w niedzielę na zboczach Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki – poinformowała dyrekcja parków narodowych tego kraju (TANAP).

Pożar zaczął się w rejonie Whona, który stanowi bazę dla wspinających się na szczyty Kilimandżaro. Silne wiatry w niedzielę pomogły rozniecić ogień, w poniedziałek pogoda się uspokoiła, ale do końca dnia nie udało się opanować pożaru – relacjonują lokalne media.

Na wysokości ok. 2700 m n.p.m. spłonęło kilkanaście hektarów wrzosowisk. W pożarze nikt nie ucierpiał, ogień nie wyrządził też strat materialnych.

Pożar wciąż trwa, a pracownicy parku narodowego, strażacy, inni funkcjonariusze i lokalni mieszkańcy kontynuują wysiłki, by go opanować – mówił urzędnik dyrekcji parków Pascal Shelutete w poniedziałek.

Kilimandżaro wznosi się na wysokość 5895 m n.p.m., a co roku na górę wspina się ok. 50 tys. turystów – przypomina Reuters.

„Pożar jest duży i walka z nim nadal trwa” – powiedział agencji zastępca dyrektora lokalnej szkoły, która do walki z żywiołem skierowała 264 uczniów i nauczycieli, mających dostarczać wodę i jedzenie gaszącym ogień strażakom.

Władze parków przekazały w oświadczeniu, że dołożą wszelkich starań, „by pożar nie wpłynął na sytuację turystów, ich sprzęt, tragarzy i przewodników turystycznych”.

PAP

drukuj