fot. PAP/EPA

T. May będzie rozmawiać dziś z J.C. Junckerem o Brexicie

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May spotka się dziś w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej JeanClaude Junckerem w sprawie Brexitu. Bruksela chce poznać plan działań władz Wielkiej Brytanii dotyczący opuszczenia Wspólnoty.

Brytyjska premier będzie rozmawiała z przedstawicielami Unii Europejskiej po raz pierwszy od czasu odrzucenia projektu umowy wyjścia z UE przez Izbę Gmin.

Później posłowie zobowiązali rząd Theresy May do renegocjacji zapisów dotyczących tzw. backstopu. Chodzi o budzący kontrowersje mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej.

UE nie chce jednak zmieniać warunków tzw. umowy rozwodowej. Dlatego też europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk nie spodziewa się na razie przełomu w tej sprawie.

Jak rozumiem, pani Theresa May będzie przekonywać przewodniczącego KE, że z upoważnienia parlamentu Wielka Brytania chciałaby, aby zmieniono w porozumieniu zasady związane z tzw. backstopem, czyli rozwiązaniem tymczasowym dotyczącym granicy pomiędzy Republiką Irlandii i Irlandią Północną. Myślę, że tak zarejestrowane zostaną stanowiska, tu żadnego przełomu się nie spodziewam – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk

Jak dodaje, w drugiej połowie lutego mogą pojawić się sugestie z obydwu stron. W kuluarach PE – jak dodał eurodeputowany – mówi się o przesunięciu Brexitu na koniec tego roku.

A tzw. backstop zakłada, że w razie braku porozumienia z UE ws. Brexitu między Brukselą i Londynem Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia też, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Wielka Brytania ma opuścić UE pod koniec marca tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl