fot. PAP/Adam Warżawa

Szynkowski vel Sęk: Dzisiaj związki Polski i USA są bliskie, jak nigdy dotąd

Dzisiaj związki Polski i Stanów Zjednoczonych są bliskie, jak nigdy dotąd i są oparte na bardzo konkretnych podstawach – ocenił we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – na pl. Piłsudskiego – obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto z prezydentem USA spotka się premierem Morawieckim.

„Ponieważ prezydent USA Donald Trump tak blisko współpracuje z prezydentem Andrzejem Dudą i Stany Zjednoczone łączą z Polską tak bliskie relacje, dzięki temu mamy możliwość, aby w tę ważną, tragiczną rocznicę zwrócić uwagę świata na Polskę, ale też na fakty historyczne” – powiedział w TVP Info wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, „dzisiaj związki Polski i Stanów Zjednoczonych są bliskie, jak nigdy dotąd i te związki są oparte na bardzo konkretnych podstawach”. Podkreślił, że chodzi tu o kwestie wspólnego budowania systemu bezpieczeństwa, współpracę energetyczną i gospodarczą.

Wiceminister spraw zagranicznych ocenił, że udział amerykańskiego prezydenta oraz przedstawicieli władz innych państw na uroczystościach organizowanych 1 września będzie dobrą okazją, by „bronić prawdy historycznej”.

„Tym razem będzie tak, że 20 przywódców innych państw, kilkadziesiąt delegacji zagranicznych, ponad 250 gości z całego świata tutaj obecnych będzie okazją do tego żeby bronić Polski przed szkalowaniem na świecie, co niestety jeszcze się zdarza, przed fałszowaniem historii” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ wskazał też, że podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kiedy na Westerplatte gościł prezydent Rosji Władimir Putin, władze Polski wiązały z tą wizytą „fałszywe nadzieje”.

„Pewna naiwność panowała w naszych relacjach z Rosją” – ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

Jak dodał, ówczesne przemówienie Putina na Westerplatte „zrelatywizowało pewne zawarte porozumienia” oraz wskazało na krytyczną ocenę Rosji paktu Ribbentrop – Mołotow. Jednak, jak powiedział, później przystąpiono do budowy gazociągu Nord Stream2, który, jeśli chodzi o państwa współpracujące, mógł przypominać współpracę Rosji i Niemiec sprzed lat.

„Gazociąg omijający Polskę, państwa bałtyckie, to właśnie takie porozumienie ponad głowami” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Według niego gdyby nie silny sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych, sprawa Nord Stream 2 „byłaby już przesądzona”.

„Sytuacja ws. protestu przeciw budowie Nord Stream 2 nie jest beznadziejna właśnie dzięki sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi” – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

PAP/RIRM

drukuj