fot. PAP/Tomasz Gzell

Szymon Szynkowski vel Sęk pełnomocnikiem rządu ds. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej

Premier powołał wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz obchodów jubileuszu 30-lecia współpracy wyszehradzkiej.

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczyna się 1 lipca i potrwa rok. W tym czasie to nasz kraj będzie narzucać agendę tematów.

Przygotowania do polskiej prezydencji trwają już kilka miesięcy, więc objęcie funkcji pełnomocnika to de facto formalizacja zadań, które wykonuję od tego czasu – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjna Radia Maryja wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, Polska chce przewodnictwa ambitnego. Rząd zakłada, że w prezydencję zaangażują się ze swoimi obszarami różne ministerstwa.

– Nasze priorytety prezydencji były gotowe już wcześniej. Natomiast były gotowe w czasie, kiedy ta pandemia nie dotykała Europy i świata. Dzisiaj muszą być one w takim razie przeorientowane, sama organizacja prezydencji też musi być przeorganizowana. Można założyć, że przynajmniej w pierwszym okresie będzie ona musiała się odbywać w sposób zdalny. Jednym z głównych tematów na pewno będzie musiała być kwestia kryzysu epidemiologicznego oraz tego, co po kryzysie, jak gospodarczo Grupa Wyszehradzka może mierzyć się z wyzwaniami kryzysu – podkreślał.

Inne tematy to integracja europejska, UE po brexicie oraz kwestie bezpieczeństwa.

W lutym przyszłego roku obchodzić będziemy 30-lecie działania V4.

Chcemy wtedy pokazać, że Grupa Wyszehradzka jest potrzebna i ma swoje cele – wskazał Szymon Szynkowski vel Sęki.

Obok Polski w skład V4 wchodzą Węgry, Czechy oraz Słowacja.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl