fot. flickr.com

Szwedzka gazeta „Smalandsposten” o Auschwitz-Birkenau: „polski obóz śmierci”

Szwedzki regionalny dziennik „Smalandsposten” określił były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau jako „polski obóz śmierci”. Interwencję zapowiedziała ambasada RP w Sztokholmie.

Na łamach „Smalandsposten” w felietonie poświęconym 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau publicysta Olle Larsson użył niewłaściwego określenia „polski obóz śmierci”.

Autor, który jest doktorem historii, nauczycielem tego przedmiotu i autorem podręczników, opisał losy bohaterów popularnego amerykańskiego serialu „Holokaust” nadawanego w Szwecji w 1979 roku. Larsson postawił tezę, że serial z Meryl Streep w jednej z głównych ról „trafił do mas”, przyczyniając się do uświadomienia Szwedom tragedii Zagłady Żydów.

Z archiwum „Smalandsposten” wynika, że ten sam autor podobny błąd popełnił także w artykule z 2016 roku, nazywając Bełżec „polskim obozem śmierci”.

Jak przekazał PAP pełniący obowiązki ambasadora RP w Sztokholmie Łukasz Zieliński, polska placówka dyplomatyczna „podejmie stosowne kroki” wobec gazety.

PAP/RIRM

drukuj