fot. pixabay.com

Szwecja: irański prawnik skazany na dożywocie za masowe egzekucje w swoim kraju

Sąd w Sztokholmie skazał w czwartek na dożywocie 61-letniego byłego asystenta prokuratora w Iranie Hamida Nuriego za przeprowadzenie latem 1988 roku masowych egzekucji na więźniach politycznych w więzieniu Gohardaszt w mieście Karadż pod Teheranem.

W wyroku podkreślono, że istnieją solidne dowody na stosowanie przez mężczyznę tortur, a także dokonanie egzekucji ponad 100 osób, sympatyków opozycyjnej organizacji Ludowi Mudżahedini, a także działaczy różnych grup lewicowych.

Oskarżony nie przyznał się do winy, a przed sądem twierdził, że nie był nawet w miejscu, w którym dochodziło do egzekucji. Obrońcy poinformowali, że ich klient zamierza odwołać się od wyroku.

Trwający 92 dni z przerwami proces, podczas którego zeznawało ponad 60 osób z różnych stron świata, mających status pokrzywdzonych lub świadków, był jednym z większych tego typu w Szwecji. Odbywał się przed sądem w Sztokholmie, gdyż w prawodawstwie szwedzkim istnieje zasada jurysdykcji uniwersalnej. Daje ona możliwość sądzenia osoby z innego kraju, jeśli jest ona podejrzana o poważne przestępstwo międzynarodowe.

Nuri został zatrzymany w listopadzie 2019 roku podczas rutynowej kontroli paszportowej na lotnisku Arlanda pod Sztokholmem. Od tego czasu przebywał w areszcie.

Według organizacji praw człowieka Amnesty International pod koniec wojny iracko-irańskiej (1980-88) między 28 lipca a 31 sierpnia 1988 r. w Karadżu oraz innych miejscach doszło do masowych egzekucji więźniów. Na słupach za pomocą wózków widłowych powieszono wielu mężczyzn oraz kobiet. W ten sposób mogło zginąć nawet 5 tys. osób.

W czwartek przed sądem w Sztokholmie demonstrowały setki Irańczyków związanych z poszkodowanymi oraz ich sympatyków. Wyrok dożywocia dla oprawcy przyjęli z radością.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl