fot. wikipedia

Szwajcarzy za przywróceniem limitów

Większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. We wczorajszym referendum taką wolę wyraziło ponad 50 proc. wyborców i większość kantonów. 

Komisja Europejska oznajmiła, że „zbada skutki” głosowania „dla całości relacji między UE a Szwajcarią”. Niemiecka prasa jest dziś podzielona w ocenie referendum w Szwajcarii.  Część gazet wyraża zrozumienie dla tej decyzji, inne potępiają Szwajcarów, obawiając się negatywnych skutków dla całej UE.

Europoseł Konrad Szymański mówi, że zrozumiałe są powody dla których szwajcarzy są coraz bardziej zdystansowani wobec swobodnego wjazdu obywateli państw UE na terytorium Szwajcarii.

– Głównym powodem jest oczywiście niekontrolowana emigracja z Afryki Północnej i z Bliskiego Wschodu, której Szwajcarzy się obawiają. Tam od wielu lat prowadzi się dyskusje na temat obecności meczetów w krajobrazie miejskim, w krajobrazie kulturowym – to są zrozumiałe obawy. Natomiast bardzo bym nie chciał, aby okazało się, że uboczną ofiarą tego poważnego napięcia byli obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy nie odpowiadają za żadne nadużycia szwajcarskiej gościnności. A to się może zdarzyć. Dlatego należy uważnie przyglądać się, aby poniekąd zrozumiała obawa Szwajcarów przed niekontrolowana emigracją nie odwróciła się we wrogość wobec obywateli państw Europy Środkowej – podkreśla europoseł, Konrad Szymański.

RIRM

drukuj