fot. PAP/EPA

Szczyt w Szwajcarii pierwszym krokiem do pokoju na Ukrainie?

Szczyt pokojowy w Szwajcarii to początek długiej drogi do osiągnięcia pokoju na Ukrainie. Wiele państw podkreśla, że ten pokój nie jest możliwy bez udziału Rosji.

Niedawny szczyt w Szwajcarii to pierwsza taka inicjatywa od początku trwającej już 27 miesięcy zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Skupiał on wiele państw, a tematem był pokój i koniec wojny.

– Niech nic o zakończeniu tej wojny nie zostanie rozstrzygnięte bez Ukrainy – mówiła Kamala Harris, wiceprezydent USA.

W pokojowym szczycie w Szwajcarii zabrakło Rosji. Zdaniem niektórych przedstawicieli państw pokój bez zaangażowania Rosji jest niemożliwy.

– To prawda, że ​​pokoju na Ukrainie nie da się osiągnąć bez zaangażowania Rosji, ale nie zapominajmy, że kiedy rozmawiamy o Rosji, to toczy ona na Ukrainie w dalszym ciągu brutalną wojnę – zaznaczył Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Jego zdaniem wiele w kwestii pokoju leży po stronie Moskwy, która tę wojnę mogłaby zakończyć choćby dzisiaj. Tego samego zdania jest saudyjski minister spraw zagranicznych.

– Uważamy, że ważne jest, aby społeczność międzynarodowa zachęcała do wszelkich kroków w kierunku poważnych negocjacji, które będą wymagały trudnego kompromisu w ramach planu działania prowadzącego do pokoju. W tym miejscu należy także podkreślić, że każdy wiarygodny proces będzie wymagał udziału Rosji – wskazał Faisal Bin Farhan Al Saud, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej.

Jak podkreślił Wojciech Kozioł z portalu Defence 24, na stole jest wiele opcji. Najgorszy scenariusz to zrzeczenie się przez Ukrainę części swoich terytoriów.

– Ukraina byłaby zmuszona do zrzeczenia się terenów w postaci Donbasu czy Krymu. To będzie oczywiście trudne, ale gdyby Ukraina obroniła swoją niezależność w kontekście wejścia w jakiej organizacje typu UE czy NATO, byłaby to jakaś furtka – ocenił.

Sekretarz Generalny NATO, Jeans Stoltenberg, który przebywa obecnie w Waszyngtonie w ramach przygotowań do szczytu, mówił, że dołoży wszelkich starań, aby przybliżać Ukrainę do NATO.

– Musimy zadbać o to, aby agresja Putina nie opłaciła się ani dziś, ani w przyszłości. Dlatego na szczycie będziemy w dalszym ciągu coraz bardziej przybliżać Ukrainę do członkostwa w NATO, aby mogła we właściwym czasie bez opóźnień przystąpić do struktur – powiedział Jeans Stoltenberg.

Tematami pokojowego szczytu w Szwajcarii było również bezpieczeństwo nuklearne i żywnościowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl