Szwajcarska firma nie planuje wznawiać prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2

Rosyjska agencja RIA Nowosti podała, że szwajcarska firma nie planuje wznawiać prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2. Spółka, która układała rurociąg przy użyciu dwóch statków, poinformowała, że skieruje jednostki do innych zadań.

Przedsiębiorstwo wstrzymało prace po ogłoszeniu przez USA sankcji na firmy budujące Nord Stream 2. Obejmują one m.in. zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków.

Już dziś widzimy efekty amerykańskich restrykcji, które są mocnym uderzeniem w projekt podważający solidarność energetyczną w Unii Europejskiejpowiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

– Trudno oceniać, żeby Rosja była w stanie sama ukończyć ten gazociąg. Rosjanie mają w swojej flocie jeden statek przystosowany do kładzenia rur na głębokości („Akademik Czerski”), ale znajduje się koło Władywostoku, czyli na Bałtyk będzie mógł dotrzeć najwcześniej za miesiąc. Pojawiają się również informacje w mediach, że ten statek nie jest do końca przystosowany do układania rur na takiej głębokości, na jakiej ma przebiegać Nord Stream 2, czyli około 40 m. Będzie jeszcze potrzebny czas na przebudowę statku „Akademik Czerski”. To kolejny raz opóźniłoby ułożenie ostatniego odcinka – tłumaczył wiceminister aktywów państwowych.

Spółka budująca gazociąg Nord Stream 2 poinformowała, że jest on ukończony w 93 proc., do ułożenia pozostaje 160 km rurociągu.

W ub. tyg. rosyjski minister energetyki zapowiedział, że Nord Stream 2 zostanie uruchomiony do końca 2020 r, a do dokończenia budowy tej magistrali Rosja wykorzysta własny statek.

 

RIRM

drukuj