fot. PAP/EPA

Szwajcaria: dobiega końca forum ekonomiczne w Davos. Dziś m.in. przemówienie D. Trumpa

Trwa ostatni dzień 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na godz. 14.00 zaplanowano przemówienie prezydenta Stanów  Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Trump, zanim wystartował w wyborach,  jako biznesmen nigdy nie został zaproszony na Światowe Forum Ekonomiczne. Teraz jest pierwszym prezydentem USA w Davos od przemówienia Billa Clintona w 2000 roku. Co więcej wystąpi przed tymi samymi „globalistami”, których krytykował w kampanii wyborczej w 2016 roku.

– Kiedy zdecydowałem się przyjechać do Davos, nie myślałem w kategoriach elitarnych czy globalistycznych, myślałem w kategoriach wielu ludzi, którzy chcą zainwestować dużo pieniędzy, i wszyscy wracają do Stanów Zjednoczonych – Donald Trump.

Doradcy w Białym Domu zapowiedzieli, że wystąpienie Trumpa będzie spójne z jego wypowiedziami podczas ubiegłorocznych podróży zagranicznych – tzn. że USA chcą silnych więzów z sojusznikami, ale będą też dążyć do zmniejszenia deficytów handlowych z wieloma z nich.

Forum jest okazją do rozmowy z politykami z całego świata. Głównymi tematami poruszanymi w kuluarach będą prawdopodobnie rosnące wpływy Iranu na Bliskim Wschodzie, zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej oraz walka z Państwem Islamskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj