fot. DWOT

Szkolenie rozpoznawcze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Już po raz trzeci żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez tydzień uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym pododdziałów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój.

W ubiegłą sobotę żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z zimowego zgrupowania taktycznego. Dzięki uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, terytorialsi z Podkarpacia w terminie od 16 do 22 stycznia brali udział w szkoleniu taktycznym w trudnych warunkach zimowych. Szkolenie było prowadzone w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia z taktyki prowadzenia działań nieregularnych w warunkach zimowych.

fot. DWOT

W czasie tygodniowego ćwiczenia żołnierze z 3. PBOT wykonywali działania taktyczne, doskonalili marsze ubezpieczone na nartach skiturowych oraz rakietach śnieżnych. W pierwszych dniach terytorialsi uczyli się budowania mostów linowych oraz ćwiczyli w terenie  improwizowane techniki linowe. Następnie w godzinach nocnych wykonali przemieszczenie na masyw Śnieżnika. Tam też zorganizowali bazę do bytowania w samodzielnie wykonanych jamach śnieżnych oraz schronieniach typu Quinzee. Terytorialsi przebywając przez dwie doby w trudnych warunkach pogodowych doskonalili również prowadzenie działań nieregularnych, wykonując zasadzki, napady oraz patrolowanie terenu.

fot. DWOT

Podczas szkolenia szczególny nacisk położyliśmy na pozyskanie przez żołnierzy umiejętności sprawnego działania w terenie górzystym, w związku z planowanym profilowaniem niektórych pododdziałów 3. PBOT z przeznaczeniem do walki w górach. Warunki pogodowe należały do najsurowszych, lecz pomimo odczuwalnej temperatury -20 stopni i wiatru 40km/h żołnierze z powodzeniem zbudowali schronienia w śniegu oraz system wzmocnionych ubezpieczeń bezpośrednich. Po zapewnieniu warunków do długotrwałego bytowania terytorialsi przećwiczyli również zagadnienia związane z poszukiwaniem osób zasypanych lawiną. Cele szkolenia zostały osiągnięte. Żołnierze nabyli wiele umiejętności niezbędnych do prowadzenia szkolenia na naszym terenie relacjonuje kpt. Sławomir Woch, dowódca pododdziału ćwiczącego.

fot. DWOT

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań, jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT. Każdy dzień szkolenia był inny. Ćwiczenie  było intensywne, ale ciekawe. Zgrupowanie było również nawiązaniem współpracy żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych.

fot. DWOT

3.PBOT

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl