fot. PAP/Leszek Szymański

W styczniu powstaną pierwsze brygady WOT

Od 1 stycznia przyszłego roku Polska Grupa Zbrojeniowa będzie dostarczać nowoczesne uzbrojenie i wyposażenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Na przełomie bieżącego i przyszłego roku powstaną pierwsze brygady, które od razu otrzymają sprzęt – poinformował minister Antoni Macierewicz.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otworzył dziś w Akademii Sztuki Wojennej konferencję ekspercką pt. „Wojska Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych RP”.

Do WOT zgłosiło się już 10 tys. ochotników, spośród nich zostanie zrealizowany nabór do piątego rodzaju sił zbrojnych RP – podkreślił minister Antoni Macierewicz.

Nie każdy, kto się zgłosi zostanie przyjęty. Wśród elementów selekcji bardzo ważne będą wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem państwa, wśród których znajduje się także obowiązek zawieszenia i zrezygnowania z dotychczasowej przynależności politycznej (jeżeli któryś z ochotników takie zaangażowanie za sobą miał). Armia polska jest apolityczna, tak jak dla całej armii polskiej, tak samo dla Wojsk Obrony Terytorialnej kraju – jedyną partią jest Polska, jest naród, jest patriotyzm – zaznaczył minister.

Bardzo ważne jest, że to polski przemysł uzbroi i wyposaży żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – wskazał szef MON-u Antoni Macierewicz.

W 2019 r. Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy. Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. wyniosą ok. 3,6 mld zł. Ustawą powołującą WOT zajmuje się obecnie Senat.

RIRM

drukuj