Sześć ofiar ataku chemicznego sił rządowych w Syrii

Sześć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w ataku gazowym przeprowadzonym przez syryjskie siły rządowe w jednej z miejscowości w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii – poinformowało we wtorek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wśród ofiar śmiertelnych ataku jest mężczyzna, jego żona i troje ich dzieci – podało Obserwatorium, powołując się na źródła medyczne, według których ludzie ci zmarli na skutek użycia gazu z bomb beczkowych zrzuconych w poniedziałek wieczorem; użyty w ataku gaz to najprawdopodobniej chlor.

Oddział Syryjskiej Obrony Cywilnej w Idlib zamieścił w serwisie YouTube siedem nagrań. Na jednym z nich widać troje nieprzytomnych dzieci i kobietę w szpitalu; głos spoza kadru mówi, że film nagrywany jest w wiosce Sarmin w poniedziałek. Jedno z dzieci, leżące na noszach, ma płyn wokół ust. Następnie dwaj mężczyźni, z których jeden jest w masce przeciwgazowej, wnoszą do sali dwoje bezwładnych dzieci.

Rząd syryjski w przeszłości odpierał oskarżenia, jakoby posługiwał się bronią chemiczną w trwającej od czterech lat wojnie domowej. Źródło w syryjskim wojsku, z którym skontaktowała się agencja Reutera, twierdzi, że armia „nie używa i nie potrzebuje używać” tego rodzaju broni, a doniesienia o rzekomym ataku informator nazwał propagandą.

 

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl