PAP/Tomasz Gzell

Szefowie unijnych resortów zdrowia spotkali się w Brukseli

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów zdrowia państw Unii Europejskiej. Jednym z głównych tematów obrad był problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19. Część krajów członkowskich, w tym Polska, po raz kolejny wezwały Komisję Europejską do podjęcia renegocjacji kontraktów zawartych z koncernami farmaceutycznymi.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, po naradzie wskazał, że umowy na dostawy preparatu powinny zostać zawieszone z powodu nadwyżek w magazynach. Dodał, że kontynuowanie kontraktów jest nielogiczne i coraz więcej państw podziela stanowisko Polski.

– W ramach tych kontraktów nie powinny być realizowane żadne dostawy, dopóki nie dojdzie do renegocjacji umowy, czyli zmiany warunków, o którą od dawna postulujemy. Chcemy wydłużyć okres obowiązywania kontraktu, aby to, co ma być dostarczone, było rozłożone na dłuższy czas, żebyśmy otrzymywali szczepionki w ramach zapotrzebowania, a nie dostajemy stałe transze, które są niezależne od sytuacji epidemicznej. Większość krajów dojrzała do stanowiska, które reprezentowaliśmy już pół roku temu – mówił minister Adam Niedzielski.

Minister powiedział, że nadwyżki szczepionek, które są w magazynach, wystarczą na najbliższy czas. KE pod presją unijnych stolic zapowiedziała zwołanie nadzwyczajnego spotkania w tej sprawie z przedstawicielami państw członkowskich.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl