Szefowie MSZ Polski i Chorwacji o współpracy państw Europy Środkowej

Państwa Europy Środkowej powinny intensywniej współpracować i stworzyć grupę lobbystyczną w Unii Europejskiej i NATO na rzecz realizacji naszych interesów – takie konkluzje padły po spotkaniu szefów dyplomacji Polski i Chorwacji. Witold Waszczykowski gościł w Warszawie Miro Kovaca.

Rozwój w ramach tak zwanego regionu ABC, czyli Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne to kluczowe wyzwanie, jakie stoi przed Polską i Chorwacją.

– Chcielibyśmy, aby ten region rozwijał się w ramach Unii i NATO, aby państwa regionu stanowiły grupę lobbystyczną w tych instytucjach na rzecz realizacji naszych interesów bezpieczeństwa, interesów gospodarczych, infrastrukturalnych w tej części Europy, aby nasz region nie był tylko dodatkiem czy peryferiami dla integracji rozwijającej się w Europie zachodniej – podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski.  

Ministrowie rozmawiali także o problemach międzynarodowych, które negatywnie oddziałują na region. Chodzi o konflikty na południu i wschodzie Europy.

– Będziemy poszukiwać odpowiedzi na te konflikty za 2 miesiące na szczycie NATO w Warszawie – dodał minister Witold Waszczykowski.

Polska ma realny wpływ na budżet Chorwacji. Ten zasilany jest przez licznych turystów z naszego kraju.

– Wielu Polaków przyjeżdża do Chorwacji. W zeszłym roku było ich 700 tysięcy. Pan minister mówił o tym, że dalej budowane są autostrady w kierunku południowym, tak więc czekamy na jeszcze większą liczbę polskich turystów – powiedział minister spraw zagranicznych Chorwacji Miro Kovac.

Minister spraw zagranicznych Chorwacji Miro Kovac zaproponował Witoldowi Waszczykowskiemu wspólne objęcie patronatem obchodów 25. rocznicy ogłoszenia niepodległości i uznania republiki Chorwacji, które odbędą się w Krakowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl