Szef włoskiego MSW: spadek liczby migrantów przybywających z Libii

O 21 procent spadła w porównaniu z minionym rokiem liczba migrantów, którzy przybyli do Włoch z wybrzeży Libii – poinformował w środę szef włoskiego MSW Marco Minniti. W wystąpieniu w parlamencie mówił, że to rezultat starań podjętych przez rząd w Rzymie.

Redukcję fali migracyjnej Marco Minniti określił jako „znaczącą”. Zauważył zarazem, że o 35 procent mniejsza jest liczba migrantów pochodzących z Nigru, a więc zza południowej granicy Libii. Włoski rząd wspiera władze libijskie w działaniach na rzecz ochrony tej granicy i zatrzymania napływu migrantów do Libii z Afryki subsaharyjskiej.

Przemawiając w Izbie Deputowanych w Rzymie minister Marco Minniti wyraził przekonanie, że spadek presji migracyjnej jest wynikiem podejmowanych w ostatnich miesiącach starań i zaangażowania włoskiego rządu, między innymi logistycznego wsparcia Straży Przybrzeżnej Libii. Jak wyjaśnił, służba ta na mocy porozumienia podpisanego w marcu przez stronę włoską z lokalnymi władzami libijskimi uratowała na morzu 15 tys. migrantów.

Ponadto, jak przypomniał Marco Minniti, włoskie MSW współpracuje z resortami spraw wewnętrznych krajów pochodzenia migrantów, np. Mali, Nigru i Czadu, by powstrzymać ich napływ.

Za pozytywny krok minister uznał powrót Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) do Libii oraz obecność w tym kraju, po raz pierwszy od 66 lat, biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Jako priorytet Marco Minniti wymienił zapewnienie przestrzegania praw człowieka i poprawy warunków w obozach dla migrantów na terytorium libijskim, o co zabiegają międzynarodowe organizacje.

Od początku tego roku do Włoch przybyło ponad 100 tys. migrantów; zdecydowana większość z Libii. W ostatnich tygodniach zanotowano – jak podały media – ponowne otwarcie kanału przerzutu migrantów do Włoch przez przemytników z terytorium Tunezji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl