fot. PAP/EPA

Szef węgierskiego MSZ: Celem globalnego paktu ONZ legalizacja nielegalnej migracji

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oświadczył w czwartek, że celem globalnego paktu migracyjnego ONZ jest legalizacja nielegalnej imigracji, co określił jako absolutnie nie do przyjęcia. Mówił o tym na konferencji prasowej w Budapeszcie.

„Pakiet migracyjny ONZ ma na celu zalegalizowanie nielegalnej imigracji” – oznajmił Peter Szijjarto, dodając, że według węgierskiego rządu jest to dokument skrajnie proimigracyjny, szkodliwy i niebezpieczny. Zaznaczył też, że jest on nie do przyjęcia, gdyż narusza suwerenność państw członkowskich ONZ.

„ONZ chce popełnić ten sam błąd co Unia Europejska, która chciała rozwiązać problem poprzez obowiązkowe kwoty” – dodał.

W jego ocenie globalny pakt „jest jeszcze bardziej niebezpieczny”, gdyż jest to inicjatywa ogólnoświatowa.

Porozumienie to – Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – zostało wypracowane na forum ONZ. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Polski rząd zdecydował we wtorek, że Polska nie poprze „Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji” ani podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu, która odbędzie się w Marrakeszu 10 i 11 grudnia br., ani też w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Jako powód podano to, że przygotowywany pakt w sprawie migracji „nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej”.

Oprócz Polski brak poparcia dla paktu zadeklarowały dotąd Australia, Austria, Bułgaria, Czechy, Izrael, USA i Węgry.

PAP/RIRM

drukuj