fot. Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Szef PSL apeluje do prezydenta o zorganizowanie spotkania ws. uchodźców

Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił się publicznie do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zorganizowanie spotkania w sprawie uchodźców. Politolodzy odczytują działanie wicepremiera w kontekście trwającej kampanii wyborczej.

Szef ludowców uważa, że w dialogu dotyczącym przyjmowania cudzoziemców brakuje aktywności najważniejszych osób w państwie, dlatego chce, aby prezydent zaprosił przedstawicieli największych ugrupowań parlamentarnych, samorządowców oraz przedstawicieli Kościołów.

Prof. Arkady Rzegocki z katedry Stosunków Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział, że to rząd powinien zainicjować takie spotkanie.

Tutaj jednak ciężar i wszystkie instrumenty mają w rękach pani premier i rząd, co nie znaczy, że pan prezydent nie mógłby odegrać roli takiego katalizatora. Zresztą taką rolę częściowo odegrał, zapraszając panią minister spraw wewnętrznych i administracji na spotkanie po tym, kiedy Polska zajęła dość zaskakujące stanowisko, wyłamując się niejako z sojuszu w ramach Grupy Wyszehradzkiej i głosując tak jak Niemcy, nie wstrzymując się nawet od głosu w sprawie narzuconych odgórnie kwot i imigrantów – zauważył prof. Arkady Rzegocki.

Do Polski ma trafić ok. 7 tys. uchodźców. Pierwsi cudzoziemcy przybędą do Polski w przyszłym roku.

RIRM

drukuj