Szef NATO: oczekuję więcej spotkań z Rosjanami w 2018 roku

NATO prawdopodobnie odbędzie więcej spotkań z Rosjanami w 2018 roku – powiedział w piątek w wywiadzie dla agencji dpa sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Zaznaczył jednocześnie, że dialog z Rosją „nie jest łatwy”.

„Oczekuję, że będzie więcej spotkań (…)” – oświadczył Jens Stoltenberg.

„Idziemy naprzód w kwestii dialogu politycznego oraz wojskowych kanałów komunikacyjnych, co popiera cały sojusz” – dodał.

Według szefa NATO obecnie „widzimy bardziej asertywną Rosję na wschodzie”. Jednocześnie Stoltenberg zastrzegł, że sojusz nie chce „nowej zimnej wojny i wyścigu zbrojeń”. Zaznaczył, że dialog z Rosją „nie jest łatwy”, ale państwo to „jest naszym (NATO) sąsiadem i pozostanie nim”.

„Świat stał się bardziej niebezpieczny, ale jednocześnie NATO jest silniejsze” – ocenił Jens Stoltenberg w wywiadzie podsumowującym 2017 rok. W kontekście największych światowych zagrożeń szef Sojuszu Północnoatlantyckiego wskazał na program zbrojeń nuklearnych Korei Północnej. Jego zdaniem „największą odpowiedzialność” w tej kwestii ponoszą Chiny oraz Rosja jako członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz sąsiedzi komunistycznego reżimu.

Jak zaznacza dpa, stosunki między Moskwą a NATO są obecnie „najgorsze od czasów zimnej wojny”, po tym jak Rosja anektowała Krym na początku 2014 roku i rozpoczęła wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy.

Działania Rosji doprowadziły do dwuletniego zamrożenia relacji z NATO. Ambasadorowie NATO i Rosji wznowili bezpośrednie rozmowy w 2016 roku, a dopiero rok później obie strony przeprowadziły pierwsze dyskusje wojskowe na najwyższym szczeblu od początku kryzysu – przypomina dpa.

PAP/RIRM

drukuj