fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef MSZ udaje się do Jordanii; weźmie udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE

Szef MSZ, Zbigniew Rau, udaje się z wizytą do Jordanii, gdzie jako przewodniczący OBWE weźmie udział w corocznej Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jak zapowiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych, Łukasz Jasina, głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji będą: bezpieczeństwo energetyczne, terroryzm i uchodźcy.

Organizatorem tegorocznej konferencji zatytułowanej „Wzmacnianie bezpieczeństwa i współpracy w regionie Morza Śródziemnego: wspieranie dialogu z śródziemnomorskimi partnerami współpracy OBWE” jest Macedonia Północna – obecny przewodniczący Grupy Partnerstwa Śródziemnomorskiego, a gospodarzem – Jordania.

„Ta konferencja poświęcona jest problematyce bezpieczeństwa w regionie, a wszyscy wiemy, że jest ona tam bardzo trudna i skomplikowana. Będą tam rozstrzygane także inne kwestie, tak jak współpracy kulturalnej” – podkreślił rzecznik MSZ na niedzielnym briefingu prasowym.

Minister Zbigniew Rau wygłosi przemówienie inaugurujące konferencję. Łukasz Jasina zapowiedział, że zarówno w swoim wystąpieniu, jak i w rozmowach dwustronnych szef polskiej dyplomacji będzie poruszał tematy bezpieczeństwa energetycznego, terroryzmu czy uchodźców.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, Jordania ma swoje własne zasoby i służy jako pośrednik. To kwestia terrorystyczna, bo Jordania jest chyba najważniejszym elementem stabilności, obok Izraela, na tamtym terenie. Dodatkowo Jordania od samego początku bardzo mocno wspierała Polskę w rozwiązywaniu problemów z uchodźcami przybywającymi do Polski z Bliskiego Wschodu” – podkreślił rzecznik MSZ.

„Pamiętajmy o tym, że Jordania jest państwem o silnej armii, a współpraca z to armią gwarantuje nam także rozwiązywanie wielu naszych problemów” – dodał.

W Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE wezmą udział również minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej, Bujar Osmani; wicepremier i minister spraw zagranicznych Jordanii, Ayman Safadi; sekretarz generalna OBWE, Helga Schmid.

Partnerstwo Śródziemnomorskie to jeden z dwóch – obok Partnerstwa Azjatyckiego – formatów współpracy OBWE z państwami, które na przestrzeni lat wypracowały z nią szczególne stosunki; w przypadku Partnerstwa Śródziemnomorskiego są to Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Maroko i Tunezja. Pracom grupy przewodzi Macedonia Północna, która przejmie po Polsce przewodnictwo OBWE w 2023 r.

„Polscy ministrowie nie są częstymi gośćmi na Bliskim Wschodzie, dlatego bardzo ważnym elementem podczas spotkania pana ministra z wicepremierem Jordanii zajmującym się sprawami zagranicznymi będzie także masa różnych ważnych spraw dwustronnych” – zapowiedział Łukasz Jasina.

Poinformował, że szef polskiej dyplomacji zostanie w poniedziałek przyjęty przez króla Abdullaha II Ibn Al Husseina.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl