Szef MSZ przedstawi kierunki polskiej polityki na 2013 r.

Informacja szefa MSZ na temat priorytetów polskiej dyplomacji w 2013 r. będzie głównym punktem rozpoczynającego się dziś trzydniowego posiedzenia Sejmu. Minister ma zaprezentować swoją koncepcję polskiej strategii w Europie i w regionie.

Wczoraj Radosław Sikorski zdradził, że jednym z osiągnięć polskiej dyplomacji w ostatnim roku jest wynegocjowanie korzystnego budżetu UE. Jak podkreślił, Polsce udało się przekonać Francję, Wielką Brytanię i Niemcy do tego, aby „cięcia w budżecie nie spadały na kraje na dorobku”.

Witold Waszczykowski, były wiceminister Spraw Zagranicznych stwierdził, że polityka zagraniczna prowadzona przez Radosława Sikorskiego nie zmierza do realizacji aspiracji państwa polskiego i nie realizuje naszych interesów bezpieczeństwa.

Uzależnienie polityki w kierunku związania z Niemcami, a  wręcz klienckiego podejścia do Niemiec nie przyciągnęło nas do centrum.  Okazuje się, że o tym centrum decyduje trójkąt: Wielka Brytania, Francja i Niemcy, a Polska nie jest nawet konsultowana. W rezultacie nie ma się czym chwalić, bo jeśli uwzględni się inflację i rosnącą składkę, którą Polska z roku na rok będzie płacić – to de facto pieniędzy, które otrzymujemy na nową perspektywę finansową –  otrzymujemy mniej – powiedział Witold Waszczykowski.

Początek informacji w Sejmie o godz. 9.  Debata nad informacją ma potrwać do godz. 17.30.

Zwyczajowo informacji szefa polskiej dyplomacji przysłuchuje się w Sejmie prezydent, premier i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl