Szef MSZ Niemiec proponuje Francji wspólnego komisarza UE

Sigmar Gabriel, szef niemieckiej dyplomacji, opracował program pogłębienia współpracy między Berlinem a Paryżem, przewidujący m.in. wspólny niemiecko-francuski fundusz inwestycyjny oraz reprezentującego oba kraje wspólnego komisarza UE – podał w sobotę „Der Spiegel”.

Redakcja „Spiegla” powołuje się na opracowany w niemieckim MSZ program „Elysee 2.0 – Nowe impulsy dla niemiecko-francuskiej współpracy”, którego projekt powstał w czwartek – cztery dni po zwycięstwie Emmanuela Macrona w drugiej rundzie wyborów prezydenckich we Francji.

Dokument przewiduje wzmocnienie strefy euro z odrębnym budżetem, a także wspólny niemiecko-francuski fundusz inwestycyjny wspierający projekty w takich dziedzinach jak badania naukowe, infrastruktura komunikacyjna i cyfryzacja. Fundusz miałby być finansowany, zdaniem Gabriela, z rezerwy budżetowej przeznaczonej na pokrycie kosztów zamykania elektrowni atomowych – czytamy w „Spieglu”.

„Powinniśmy wspólnie rozważyć możliwości kontynuowania Traktatu Elizejskiego” – twierdzi Gabriel.

Szef niemieckiej dyplomacji zaproponował, by po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego Niemcy i Francja mianowały jednego komisarza. Oba kraje mogłyby ponadto wyznaczać wspólnych przedstawicieli w międzynarodowych gremiach, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Plan Gabriela przewiduje też wspólne niemiecko-francuskie projekty w europejskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Szef MSZ opowiedział się za „wspólnymi strukturami wojskowymi finansowanymi z europejskiego funduszu obrony”.

Macron przyjedzie w poniedziałek, dzień po zaprzysiężeniu, do Berlina, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Traktat elizejski zapoczątkował bliską współpracę między Niemcami i Francją. Podpisany został 22 stycznia 1963 przez prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a i kanclerza RFN Konrada Adenauera. Uważany jest za symbol francusko-niemieckiego pojednania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl