fot. PAP/EPA

Szef MSZ Iranu: USA muszą przestrzegać umowy atomowej, jeśli chcą rozmów

Stany Zjednoczone będą musiały stosować się do zapisów porozumienia atomowego światowych mocarstw z Iranem, jeśli chcą rozmów z Teheranem – oświadczył szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Oskarżył USA o „terroryzm gospodarczy”.

„Nie będziemy w stanie zaangażować się (w rozmowy) z USA, dopóki (kraj ten) nie przestanie prowadzić wojny i stosować terroryzmu gospodarczego wobec narodu irańskiego” – powiedział minister podczas wizyty w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

„Jeśli chcą wrócić do pokoju (rozmów), to jest bilet, który muszą najpierw kupić, a tym biletem jest przestrzeganie porozumienia (atomowego)” – podkreślił Mohammad Dżawad Zarif.

Napięcia w stosunkach między USA i Iranem znacząco wzrosły, odkąd w maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump wypowiedział umowę nuklearną, którą USA wraz z innymi mocarstwami (Rosja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Chiny) zawarły w 2015 roku z Iranem. Na mocy tego porozumienia w zamian za wstrzymanie przez Iran programu nuklearnego zniesiono nałożone na ten kraj sankcje gospodarcze.

Donald Trump przekonywał, że umowa jest fatalna, gdyż nie rozwiązuje problemu irańskiego programu nuklearnego, lecz jedynie odsuwa go w czasie, a poza tym nie zajmuje się irańskimi zbrojeniami rakietowymi ani szkodliwymi działaniami Iranu w krajach sąsiednich.

PAP/RIRM

drukuj